Erasmus+

 

W roku szkolnym 2018/2019 Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku realizuje projekt ERASMUS+ (2018-2020). Nasi partnerzy to: Włochy, Portugalia, Rumunia i Turcja. Projekt nosi nazwę "Digital Tools for Smart schools" (Narzędzia cyfrowe dla inteligentnych szkół). Podczas wymiany międzynarodowej uczniowie i nauczyciele z pięciu krajów będą poznawać swoją kulturę i nowe narzędzia cyfrowe które można wykorzystać w szkole. Koordynatorem projektu jest p. Ewa Kokot.

Więcej o projekcie dowiesz się na stronie: http://digitaltools4smartschools.cba.pl/index.php

 


 

6 października 2019 roku grupa uczniów i nauczycieli wyruszyła w podróż do Rumunii. Uczniowie z naszej szkoły wraz z przyjaciółmi z krajów partnerskich (Włochy, Turcja, Portugalia, Rumunia) będą przez tydzień uczyć się zastosowania narzędzi informatycznych na zajęciach z literatury. Nasi uczniowie przed wyjazdem czytali książki nagrodzone nagrodą Nobla na podstawie których będą wykonywać zadania projektowe w aplikacjach internetowych. Wszystkie zajęcia odbędą się w ramach projektu Erasmus+ "Digital Tools for Smart Schools"Koordynatorem projektu jest pani Ewa Kokot.

 7 października 2019 roku rozpoczęliśmy wizytę w rumuńskiej szkole. Przywitano nas tradycyjnie i dla nas swojsko - chlebem i solą. Szkoła mieści się w zamku, ma piękny wystrój. Każdy kraj dokonał prezentacji swojej szkoły i miasta. Popołudniu odbyło się tzw. treasure hunt podczas którego mogliśmy zwiedzić miasto.

8 października 2019 roku odbyły się zajęcia w grupach międzynarodowych. Uczniowie wykonywali prezentacje nt. przeczytanych książek w programie Prezi. Popołudniu uczniowie zwiedzili dom słynnego rumuńskiego rzeźbiarza Constantina Brancusi oraz zobaczyli klasztor ortodoksyjny z 1310 roku znajdujący się w górach.

9 października 2019 roku uczniowie szkolili się z zastosowania nowych narzędzi informatycznych - Animato i Biteable. Popołudniu prawdziwą niespodzianką były warsztaty artystyczne które przysporzyły dużo radości.

 

10 października 2019 roku nasi uczniowie udali się na wycieczkę do miasta z XII wieku, które po I wojnie światowej zostało włączone do Rumunii. Uczestnicy zwiedzili zabytkową katedrę i most kłamstw z którym wiąże się bardzo ciekawa legenda.

11 października 2019 roku uczniowie prezentowali efekty swojej tygodniowej pracy. Na zakończenie dnia odbyła się pożegnalna kolacja i wręczenie certyfikatów uczestnictwa.

 


 

20 maja 2019 roku rozpoczęła się w naszej szkole wizyta partnerów z projektu Erasmus+ "Digital tools for smart schools". Gościmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z Włoch, Rumunii, Portugalii i Turcji. Celem naszego projektu jest wdrażanie nowoczesnych technologii w nauczaniu. W naszej szkole robimy to na matematyce, używając do tego programów Prezi i Quizizz.

Wszelkie działania projektowe odbywają się w języku angielskim, przez co nasi uczniowie doskonalą ten język. Zajęcia projektowe rozpoczęliśmy od zapoznania uczestników i pokazaliśmy im swoje miasto. Byliśmy z wizytą u burmistrza, zaprowadziliśmy ich do zabytkowego kościoła oraz wspięliśmy się na Basztę Pachołków aby w deszczu podziwiać panoramę miasta.

 

22 maja 2019 roku zajęcia projektowe polegały na opracowaniu przez grupy uczniów tematów matematycznych w poznanych juz w projekcie programach (Powtoon i Kahoot).

Po prezentacjach i quizach matematycznych była aktywność sportowa (zumba, podchody i ścianka wspinaczkowa). Całość dnia uświetnił koncert zespołu Belfry.

 

Erasmus+. Zmienia życie. Otwiera umysły.

24 maja 2019 roku zacieśniając nasze przyjaźnie pokazaliśmy naszym gościom okolicę.

 

25 maja 2019 roku dokonaliśmy podsumowania tygodniowych działań projektowych. Grupa projektowa udała się na lekcje do klas i pokazała zastosowanie Quizizz w matematyce. Następnie każda grupa international wykonała prezentację w Prezi z tygodniowego pobytu w Polsce. Na koniec dnia na uroczystej kolacji zostały wręczone certyfikaty uczestnictwa w projekcie.

 


17 marca 2019 roku grupa uczniów i nauczycieli wyruszyła w podróż na lotnisko do Berlina. Stamtąd do Włoch do Mediolanu. Celem podróży będzie włoskie miasto Cremona. Uczniowie z naszej szkoły wraz z przyjaciółmi z krajów partnerskich (Włochy, Turcja, Portugalia, Rumunia) będą doskonalić przez tydzień naukę języka angielskiego przy użyciu nowoczesnych technologii. Wszystkie zajęcia odbędą się w ramach projektu Erasmus+ "Digital Tools for Smart Schools". 

 

17 marca 2019 roku po przylocie mogliśmy spróbować włoską oryginalną pizzę.

18 marca 2019 roku uczestniczyliśmy w spotkaniu zapoznawczym uczestników projektu. Spotkanie odbyło się w szkole agroturystycznej gospodarzy mobilności. Mieliśmy okazję zaprezentować nasz kraj, miasto i szkołę. Wysłuchaliśmy prezentacji pozostałych uczniów naszych krajów partnerskich.

 

Uczniowie zostali podzieleni na grupy międzynarodowe w których od jutra będą pracować. Mieliśmy okazję zwiedzić szkołę oraz wysłuchać jej historii. Gospodarze oprowadzili nas po swoim mieście Cremona. Widzieliśmy wiele zabytków między innymi Teatr Ponchielli oraz wysłuchaliśmy mistrza, który ręcznie wykonuje skrzypce. Jest to tradycja Cremony.

19 marca 2019 roku minął nam bardzo intensywnie. Uczyliśmy się obsługi programu do tworzenia quizów Kahoot oraz pracowaliśmy w programie do tworzenia prezentacji Powtoon. Zwiedzaliśmy ratusz, gdzie przywitała nas pani wiceprezydent oraz przewodnicząca rady miasta.

20 marca 2019 roku byliśmy w szkolnej fabryce sera, mieliśmy okazje samodzielnie wykonać najprawdziwszy włoski ser. Niestety niejadalny, ponieważ żeby tak szybko powstał trzeba było dać dużo składnika, którego w takiej ilości nie można zjeść.

21 marca 2019 roku zwiedzając Mantova’e wykonywaliśmy różne zadania. Trzeba było odnaleźć dany obiekt i np. zliczyć ile ma balkonów. Wiosnę przywitaliśmy nad pięknym jeziorkiem.

Wszystko co dobre szybko się kończy. 23 marca wracamy do domu. Nasza włoska przygoda dobiega końca. Pozostaną wspomnienia i nowe umiejętności.

W ostatnim dniu również nie brakowało wrażeń. Prezentowaliśmy nasz kraj, miasto i szkołę przed społecznością szkolną. Prezentacja w języku angielskim nie była wcale taka łatwa. Pracowaliśmy nad prezentacją w Powtoon podsumowującą nasz pobyt w pięknych, słonecznych Włoszech. Cremona słynie z legendarnej produkcji skrzypiec, zatem zaproszono nas do muzeum skrzypiec. Poznaliśmy ich historię.

Bardzo dziękujemy organizatorom za wspaniałą pożegnalną kolację, na której zostały przedstawione efekty naszej tygodniowej pracy.