Klasy mundurowe z województwa w Rokitnie

Uroczystość została zorganizowana przez Wojewodę Lubuskiego Władysława Dajaczka, Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego oraz  Kurator Oświaty panią Ewę Rawę. Spotkanie było duchowym przygotowaniem do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wśród zaproszonych gości była Kurator Oświaty Województwa Lubuskiego pani Ewa Rawa, Dyrektor Departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej Waldemar Zubek oraz zwierzchnicy wojska, policji oraz straży pożarnej.

W uroczystości wzięło udział około 300 kadetów, reprezentujących 17 szkół prowadzących klasy wojskowe lub mundurowe z terenu województwa lubuskiego, którzy do Sanktuarium w Rokitnie przybyli ze swoimi dyrektorami i opiekunami.

I Spotkanie Klas Mundurowych otworzył Wojewoda Lubuski, który w swoim przemówieniu podkreśli, że „zadaniem klas mundurowych jest wychowanie patriotyczne i przygotowywanie młodzieży do podjęcia trudu jakim jest bycie żołnierzem.”

Następnie zostały odczytane listy od Prezydenta RP, Ministra Obrony Narodowej oraz Minister Edukacji Narodowej.

„Coraz więcej osób wybiera klasy mundurowe. Oznacza to, że coraz więcej młodych Polaków myśli o tym by w swoim dorosłym życiu służyć ojczyźnie i związać swoją przyszłość z wojskiem lub innymi służbami ważnymi dla bezpieczeństwa Polaków” – napisał w liście do zebranych Prezydent RP Andrzej Duda, który odczytany został przez płk Artura Chomę. Wojewoda Lubuski odczytał list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka w którym podkreślona została możliwość wychowawczego oddziaływania na młode pokolenie poprzez służbę dla rodaków i ojczyzny. Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa odczytała list od Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

Zgromadzeni goście  i kadeci mogli również wysłuchać katechezy księdza doktora Grzegorza Cyrana, który przedstawił historię Sanktuarium i obrazu Matki Boskiej Rokitniańskiej.

Uroczysta Msza Święta  była celebrowana przez ks. Biskupa Stefana Regmunta w przepięknej  oprawie muzycznej Orkiestry Wojskowej z Żagania.

Po Mszy Świętej uczniowie klas mundurowych mogli zwiedzić muzeum, zapoznać się z tradycjami i zadaniami 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, uczestniczyć w pokazie sprzętu wojskowego, poznać normy taktyczne oraz postrzelać na strzelnicy, jak również posilić się pyszną wojskową grochówką.

Spotkanie to także służyło integracji klas wojskowych oraz wymianie spostrzeżeń dotyczących dalszego rozwoju tego typu kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych.