Nasi informatycy w finale Ogólnopolskiego Konkursu CyberSkiller!

31 maja 2022 roku odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy i Praktycznych Umiejętności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa „CyberSkiller Challenge POLAND”. Województwo lubuskie reprezentowała drużyna ZSOiE w Lubsku w składzie: Monika Duczmal (klasa 3ip) Witold Graczyk i Matusz Hoc (obaj z klasy 1i). Finał konkursu odbył się w formule zdalnej. Każda drużyna, na czas trwania konkursu, miała podłączoną kamerę internetową, a całą relację na żywo prowadził organizator konkursu. W finale uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać 20 zadań typu Capture the Flag o różnym stopniu trudności. Wszystkie zadania polegały na znalezieniu słabości systemu informatycznego i odkryciu tajnego kodu (flagi) będącego rozwiązaniem danego zadania. Zagadnienia z którymi zmierzyła się nasza drużyna to między innymi: podstawy zarządzania systemem Linux, konfiguracja usług w systemie Linux, kodowanie oraz dekodowanie danych (różne algorytmy kodowania), zabezpieczanie systemu (tzw. system hardening), zarządzanie pamięcią oraz procesami, pisanie skryptów Bash automatyzujących zarządzanie systemem operacyjnym oraz audyt bezpieczeństwa systemu operacyjnego.

W klasyfikacji końcowej drużyna ZSOiE w Lubsku zajęła 15. miejsce w Polsce. Mieliśmy apetyt i umiejętności na więcej, ale i tak, wynik jest dla nas satysfakcjonujący zwłaszcza, że startowaliśmy w tym konkursie po raz pierwszy! Opiekunami drużyny byli Pan Artur Rokicki i Pani Ewa Matuszak-Michalak.